Franciszek Józef

Franciszek Józef

poniedziałek, 28 października 2013

CK PORUSZAKWitamy na blogu nowego projektu stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Więcej o naszej grupie, członkach i dotychczasowych działaniach znajdziecie na stronie www.pospoliteruszenie.net, blogu http://poruszak.blogspot.com/ lub na fanpage na Facebook’u. W tym miejscu natomiast będziemy się dzielić swoją sympatią do monarchii naddunajskiej, a także relacjonować nasze przygotowania do wielkiej, przyszłorocznej rocznicy. Tak, za niecały rok minie dokładnie 100 lat od wybuchu pierwszej wojny światowej, która zaważyła na historii XX stulecia. Oczywiście nie tylko magia dat skłoniła nas do „przebranżowienia się” na grunt rekonstrukcji pierwszowojennej. Nasze galicyjskie korzenie podpowiadają nam, że czas przypomnieć naszym rodakom barwną historię i kulturę ludów pod panowaniem Najjaśniejszego Pana. 

Poniżej kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się rozpocząć projekt nazywany do tej pory roboczo „CK PORUSZAK”:

1. Lubimy tort Sachera


2.  Słuchamy namiętnie Marsza Radetzk'iego.3. Każdy z nas czuje się duchowym wnukiem Franciszka Józefa.4. Część z nas miała pradziadków w K.u.K. Armee czyli w cesarsko-królewskim wojsku. O naszych poszukiwaniach i badaniach na temat ich losów napiszemy kilka postów.
5. Czy przypadkiem charaktery członków Poruszaka nie są archetypami bohaterów powieści CK Dezerterzy lub Przygody Dobrego Wojaka Szwejka? Może i są moskalofilskimi paszkwilami na honor i rozsądek żołnierza austriackiego ale nas bawią do łez!Można by tą wyliczankę ciągnąć w nieskończoność. Jest niemal tak długa jak nasze plany związane z nową epoką, którą będziemy się zajmować: od rekonstrukcji historycznej, przez działalność naukową i wydawniczą po wycieczki krajoznawcze.

Hab acht!
Abtreten!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz