Franciszek Józef

Franciszek Józef

czwartek, 31 października 2013

W prasie 100 lat temu... (1)

Dzisiaj kolejna niespodzianka. Rozpoczynamy nowy cykl Wiernopoddańczego przeglądu prasy galicyjskiej. Codziennie przygotujemy dla was kilka wycinków z gazet, które opuściły drukarnie dokładnie 100 lat temu i  ożywiały dyskusje na krakowskim bruku. Najczęściej będą to fragmenty Czasu oraz Ilustrowanego Kuryera Codziennego. Zapraszamy do lektury i wczucia się w klimat cesarsko-królewskiego miasta Krakowa.

31.10.1913 r., piątek

Okładka Czasu z 31.10.1913 r.
Czas informuje o podniesieniu kontyngentu K.u.K. Armee.

Świetnie! Wojsko się rozrasta, a żołnierze Najjaśniejszego Pana nie mają gdzie w spokoju zjeść obiadu i zagrać w bilard. Oto skarga żołnierzy z 20 pułku piechoty z Nowego Sącza, opublikowana w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym


Chociaż i tak pewnie mają lepsze warunki niż nieszczęśnicy służący na krańcu świata, czyli w austriackiej Bośni. Czyżby Cywilizacja jeszcze tam nie dotarła?

Francuska karykatura na austro-węgierską aneksje Bośni w 1908 r. - Cywilizacja w marszu.

No i na koniec okładka Kuryera, na której niepodzielnie rządzi francuski pilot Adolphe Pegoud, który zasłynął wykonaniem pierwszej udokumentowanej pętli (choć ponoć kilka dni wcześniej zrobił to rosyjski pilot Piotr - o dziwo! - Niestierow). Pegoud został potem asem wojennym francuskiego lotnictwa i zaliczył wiele udanych walk powietrznych. Zginał w 1915 r. Co ciekawe, niemiecki pilot maszyny, która go zestrzeliła, brał przed wojną naukę u Pegoud'a.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 31.10.1913 r.

I jeszcze pocztówka obrazująca to samo wydarzenie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz