Franciszek Józef

Franciszek Józef

piątek, 7 marca 2014

Bałkańskie kinoPierwsza wojna światowa oczami mieszkańców Bałkan? Ciekawy pomysł. Może do źródeł czy opracowań sięgniemy kiedy indziej, dziś natomiast przyjrzymy się miejscowej kinematografii. W ostatnich latach powstały dwa filmy – serbski i chorwacki – które zdobyły uznanie w swoich krajach, ale wywołały też liczne kontrowersje, i rozdmuchały na nowo dyskusje. Dyskusje na temat miejsca Serbów i Kroatów w historii wielkiej wojny i relacji z Austro-Węgrami. 


Święty Jerzy zabija smoka


Młody Gavrilo powraca do rodzinnej miejscowości po drugiej wojnie bałkańskiej. Wielu z tej wojny powraca. Większość to inwalidzi – ludzie zniszczeni fizycznie, jak główny bohater, ale i psychicznie. W tym miejscu przebiega ciekawy podział, który rodzi konflikt we wsi – zdrowi mężczyźni przeciwko rannym bohaterom wojny. I oczywiście chodzi o kobietę – smali do niej cholewki bezręki Gavrilo, a nadmieniać nie trzeba, że jest żoną zdrowego żandarma. Sienkiewiczowski trójkąt! Oczywiście w tle dezerterzy, waśnie i… inny Gavrilo, tym razem Princip. Zamach na arcyksięcia na dokładkę. Warto obejrzeć. Warto wyrobić sobie swoje zdanie.

plakat filmu Święty Jerzy zabija smoka


JózefChorwacka produkcja Józef, wbrew powszechnemu przywiązaniu Kroatów do monarchii naddunajskiej, nie jest poświęcona Najjaśniejszemu Panu. Tytuł jednak ma związek z innym znanym szeroko osobnikiem. Młody Józef B. (kafkowsko) trafia na front do Galicji w 1915 roku. Po krwawej rozprawie z Rosjanami i wyeksponowanymi w filmie kaukaskimi rozbójnikami (sic!), Józef ledwo żywy zabiera mundur i nieśmiertelnik poległego podoficera. To oczywiście rodzi nawałnicę komplikacji i problemów – z oskarżeniem o dezercję włącznie. W końcu dowiadujemy się, że i Józef nie jest prawdziwym imieniem … Józefa, gdyż ten już wcześniej poległ. Bohater filmu swoimi dokonaniami unieśmiertelnia jednak personalia zabitego żołnierza. Tak rodzi się historia Józefa Broz Tito. Ciekawie zobaczyć kochaną Galicję w filmie nakręconym przez Chorwatów. 

Znacie jeszcze jakiś inne bałkańskie filmy poświęcone wojnie lub egzystencji pod panowaniem Austro-Węgier?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz